Our secret place

AcasaCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Gelozie, n-ai ce cauta…

In jos 
AutorMesaj
Famera
Admin

Numarul mesajelor : 495
Data de inscriere : 16/07/2009
Varsta : 35
Localizare : Iasi

05092009
MesajGelozie, n-ai ce cauta…

Suntem gelosi pe fostele iubiri ale partenerului nostru si pe prieteniile lui din prezent. Suntem gelosi pe izbanzile colegilor nostri si pe frumusetea sotiilor lor. Suntem gelosi fara rost, pe lucruri pe care nu le putem schimba, oricat de mult ne-am amari inima.
Am fost si eu geloasa, ani la randul. Dupa ce am iubit un barbat cu ochi alunecosi si morala zburdalnica, ajunsesem sa fiu geloasa si pe crainica de la stiri, pentru ca si la ea se uita prea indelung. Mi-am pastrat reflexul geloziei multa vreme dupa ce ne-am despartit si, din obisnuinta, am fost geloasa pe colaboratorii mei, pe colegi, pe prieteni. Ca sa nu mi se atrofiezele instinctele de panda, pe care le antrenasem indelung.
M-am vindecat, o data cu marea mea dragoste. Am zile in care mi se face dor sa fiu geloasa, dar nu mai stiu cum. Mi-e atat de intreaga iubirea, incat nu ma mai tem de nimic. Nici de trecut, pentru ca prezentul nostru e mai frumos decat toate viitorurile posibile, nici de ziua de maine, pentru ca acum stiu cum e sa iti gasesti sufletul-pereche si sa-ti fie limpede ca nu mai poti trai fara el. Si, chiar daca, uneori, pe vremuri, ma minteam spunandu-mi ca gelozia e o dovada de dragoste, acum stiu ca nu-i deloc asa. Ca o iubire reala, implinita, completa, e neconditionata si lipsita pe de-a-ntregul de suspiciuni.
Nu-i caut in telefon iubitului meu, si nici el mie, fiindca nu avem nimic de tainuit unul fata de celalalt. Nu banuiesc ca vrea sa faptuiasca ceva pe ascuns, fiindca ne e atat de bine impreuna, incat ne straduim din rasputeri sa nu ne despartim decat atunci cand e absolut obligatoriu. Odinioara, ascultam cu inima stransa de inteles cantecul Elenei Carstea: Gelozie, n-ai ce cauta in viata mea… Dar abia acum, dupa ani si tradari, si lacrimi, si cantece ascultate si rasascultate, stiu ca iubirea fara gelozie nu e o iluzie. Ca se poate iubi fara disperare, ba chiar cu toate sperantele prezente. Ca acolo unde e dragoste intreaga, gelozia nu mai poate fi decat o amintire, venita din trecutul iubirilor ciobite.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://the-best.secretsstories.net
Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Gelozie, n-ai ce cauta… :: Comentarii

Re: Gelozie, n-ai ce cauta…
Mesaj la data de Dum Sept 06, 2009 7:36 am Scris de Titi
Cred ca gelozia, chiar daca este o boala incurabila, dupa unii,o manifestare a nebuniei sau umbra a dragostei, dupa altii, poate fi stavilita si anihilata doar iubind total.

Gelozie, n-ai ce cauta…

Sus 

Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Friend's Forever And Ever :: Blog-
Mergi direct la: