Friend's Forever And Ever
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Our secret place
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sunt tanar, doamna, tanar..

In jos 
AutorMesaj
Famera
Admin
Famera


Numarul mesajelor : 495
Data de inscriere : 16/07/2009
Varsta : 40
Localizare : Iasi

Sunt tanar, doamna, tanar.. Empty
04092009
MesajSunt tanar, doamna, tanar..

Am vazut multi oameni stanjeniti de varsta lor sau de a partenerilor lor. Am auzit, de mai multe ori, explicatii - inutile - adaugate dupa ce isi marturiseau varsta. “Am 40 de ani, dar ma simt inca tanar”. “Sotul meu a implinit 50, dar nu-si arata varsta”.
E o impolitete sa intrebi pe cineva cati ani are. Intrebarea e permisa doar daca esti functionar si completezi o fisa, in care rubrica legata de data nasterii are steluta, deci e obligatorie. Asta pentru ca, de cele mai multe ori, nu ne simtim impacati cu anii pe care ii purtam, iar glumele facute pe seama varstei sunt considerate, intotdeauna, glume proaste. Mi-am amintit de curand de o emisiune a Mihaelei Radulescu in care moderatoarea a paruit-o in direct pe Andreea Antonescu dupa un dialog neinspirat. “Ideal e sa arati ca de douazeci de ani” a spus Mihaela, iar Andreea a completat “tu arati ca de douazeci de ani de cand ai terminat liceul”. Si mana Mihaelei a tasnit catre coditele impletite ale invitatei sale adolescente.
Am fost eu insami stanjenita de mai multe ori, cand mi se parea ca sunt ratacita intr-o mare de oameni care parca s-au inteles sa fie, toti, mai tineri ca mine. Mai demult mi s-a intamplat de cateva ori sa ma atinga cate o declaratie trufasa a vreunui tanar sau vreo gluma mai nesarata facuta pe seama oamenilor avand etati mai inaintate decat ale lor- pentru ca, stiti, stim, tineretea are trufia ei de nedomolit, si am avut-o noi toti, la randul nostru.
Dar, intre timp, am cunoscut oameni mari si admirabili, care mi-au marturisit varsta lor cu mandrie, iar despre dragostea lor, venita fara sa tina seama de riduri, mi-au vorbit cu lumina in glas. Si am invatat ca e absurd sa iti negi varsta, si e ridicol sa ti-o mistifici, asa cum am vazut ca fac destul de multi sau, mai degraba, multe. E inutil si dureros sa incerci sa schimbi ceva ce nu se poate schimba, mai ales ca impacarea cu noi insine e doar o chestiune de alegere. In fiecare dimineata imi aleg varsta pe care o am, viata pe care o duc, dragostea pe care o port in suflet. Le aleg eu, si le transform in cele mai frumoase optiuni cu putinta. Si ma bucur de miracolele care mi-au fost date si de fericirile de care am parte. Si ma inalt peste prejudecati din iubirea pe care mi-o tin treaza si tanara, mai presus de varste, sau de ere, sau de generatii.
Sus In jos
http://the-best.secretsstories.net
Distribuie acest articol pe: reddit

Sunt tanar, doamna, tanar.. :: Comentarii

Niciun comentariu.
 

Sunt tanar, doamna, tanar..

Sus 

Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Friend's Forever And Ever :: Blog-
Mergi direct la: